تقویم روز
امروز دوشنبه 30 فروردين ماه 1400 ساعت 09:58 ق ظ

معرفی بخش همودیالیز

مرکز آموزشی پژوهشی و درمانی  22 بهمن نیشابور

معرفی بخش همودیالیز

رئیس بخش

سرکار خانم دکتر آیدا رسول زاده

فوق تخصص نفرولوژی

دکتر مریم ارغیانی 

فوق تخصص نفرولوژی

سرپرستار بخش

آقای محمد عسلی

کارشناس ارشد پرستاری

 

تعداد تخت

22 تخت عادی و یک تخت ویژه HBS+

تعداد دستگاه دیالیز

فعال 23 دستگاه

آماده بکار 7 دستگاه

شماره تماس

شماره مستقیم 43359199

شماره های داخلی 421و 423

اتاق پزشک 422

زمان فعالیت بخش

همه روزه از ساعت 7 صبح لغایت 23 روزهای دوشنبه تا ساعت 18 روزهای جمعه بخش جهت واشینگ تعطیل است

موقعیت بخش در نقشه بیمارستان

 

اهداف بخش

  افزایش طول عمر بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی

  کاهش عوارض ناشی از همودیالیز و نارسایی مزمن کلیوی

  تسهیل حمایت های مالی و درمانی از طریق انجمن حمایت از بیماران کلیوی و مددکاری بیمارستان

  انجام اقدامات لازم جهت آماده سازی بیماران جهت پیون و آموزش ایشان

  آموزش تغذیه ای بیماران در جهت کاهش عوارض نارسایی کلیوی

  ارائه دیالیز با کیفیت و کفایت مناسب به منظور حفظ توان و فعالیت های اجتماعی و اقتصادی بیماران

تنوع دستگاه های موجود در بخش

از تعداد 30 دستگاه پیشرفته همودیالیز موجود در بخش، شش دستگاه از نوع Fersenius 4008S، نه دستگاه از نوع  Fersenius 4008B، شش دستگاه Nipro، هفت دستگاه JMS، و دو دستگاه Gambru می باشند.

سایر تجهیزات پزشکی موحود در بخش

یک دستگاه الکتروشوک، دو دستگاه مانیتورینگ پرتابل، دو دستگاه ساکشن، یک دستگاه الکتروکاردیوگراف، دو دستگاه ترازوی دیجیتال، ترالی اورژانس  تجهیز شده بر اساس دستورالعمل

وضعیت فیزیکی بخش

مساحت سالن اصلی بخش(فضای درمانی) 200 متر مربع

فضاهای جنبی و اداری (رختکن های پرسنل و بیماران، اتاق پزشک، سرویس های بهداشتی، آبدارخانه، اتاق RO، و..) 100 متر مربع انبار 100 متر مربع

تاریخچه بخش دیالیز

این بخش در سال 1374 با تعداد 3 دستگاه دیالیز و پنج بیمار فقط در شیفت صبح و با همت و نظارت آقای دکتر شهرام بیات- متخصص محترم داخلی ، در طبقه پایین بخش جراحی مردان راه اندازی گردید. قبل از راه اندازی بخش دو تن از پرستاران علاقمند و رسمی جهت آموزش به بیمارستان 17 شهریور مشهد اعزام شدندو طی یک دوره سه ماهه آموزشهای لازم را فراگرفتند. این افراد سپس در دوره های تکمیلی در خصوص دستگاه های Fersenius  را در شرکت  BNM تهران گذراندند.

با افزایش 15% سالانه به تعداد بیماران، به تدریج تعداد تختها به ده دستگاه و بیماران به 50 نفر رسیدند که فضای کم موجود و روند افزایش بیماران مشکلات زیادی را بوجود آورده بود. نهایتا در سال 1382 با پیگیری آقای دکتر درودی که در آنزمان مسئولیت شبکه بهداشت و درمان نیشابور را بر عهده داشتند کلنگ احداث بخش در محل فعلی بر زمین زده شد و با پیگیری های جناب آقای دکتر غرویان در مقام معاونت پشتیبانی دانشگاه مشهد و جلب همکاری خیر نیک اندیش جناب آقای مهندس عبدالرضا وکیلی در سال 1384 بخش جدید با گنجایش 21 تخت آماده بهره برداری گردید.همچنین در بخش جدید فضای کافی برای نصب دستگاه RO نیز وجود داشت که نصب وراه اندازی این دستگاه موجب افزایش کیفیت دیالیز بیمراان گردیدو در سال 1393 نیز با ایجاد تغییراتی ظرفیت بخش به 23 تخت افزایش یافت.

در حال حاضر 160 بیمار در سه شیفت خدمات مورد نیاز را دریافت می نمایند.

لازم به ذکر است از اولین سال تاسیس بخش دیالیز به منظور حمایت مادی و معنوی از بیماران و با همت مرحوم حجة الاسلام غرویان- امام جمعه وقت، آقای دکتر شهرام بیات، متخصص داخلی، آقای بشارتی فرماندار، آقای برهانی- شهردار، آقایان رفیقیان، گلستانی، نخودی، چوپانکاره- از صاحبان صنایع و نیز جمعی دیگر از خیرین و همراهی و مساعدت مسئولین حوزه سلامت شهرستان، انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی تاسیس گردید. این انجمن که هماکنون نیز به فعالیت خود ادامه می دهد تا کنون منشاء خیر زیادی برای بیماران و خانواده ایشان بوده است.   

خلاصه فعالیت و خدمات بخش

همودیالیز بیماران بصورت حاد یا مزمن انجام میگردد.

بیماران حادشامل: مسمومیت ها، ادم های حاد ریه، اسیدوز و آلکالوزهای مقاوم به درمان، هیپرکالمی و شش جلسه اول کلیه بیماران CRF

بیماران مزمن شامل: بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی، علت نارسایی بیش از 70% بیماران فعلی بخش دیابت و فشارخون می باشد. سایر علل عبارتند از: وراثت، کلیه پلی کیستیک، سنگهای کلیوی، مسمومیت ها، خونریزی های شدید، تروما، انومالی ها، تومورهای پروستات، مثانه نروزنیک، بیماری های اتوایمون، گلومرونفریت، کانسرها و ...

   همودیالیز بیماران در ساعات فعالیت بخش همه روزه در سه شیفت انجام می گیرد و در ساعات اتمام فعالیت بخش در صورت اعلام نیاز به دیالیز اورژانس توسط متخصص داخلی، توسط دفتر پرستاری با آنکال تماس گرفته و خدمت مورد نیاز ارائه می گردد.

لازم به ذکر است دیالیز بیماران در ساعت 7.30 صبح شروع و تا ساعت 11.30 ادامه داشته سپس دستگاه ها شستشو و ضدعفونی شده و استراحت داده می شود. سپس در ساعت 13.30 بیماران نوبت عصر تا ساعت 17.30 دیالیز شده و بلافاصله پس از ضدعفونی کامل دستگاه ها بیماران نوبت شب در ساعت 18.00 پذیرش شده و تا 22.00 ادامه می یابد.

ü      آزمایشات بیماران همه ماهه بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزارتخانه انجام و به رویت پزشکان معالج بیماران رسانده و در فرمهای استاندارد نیز ثبت می گردند.

ü      در حال حاضر دو نفر فوق تخصص نفرولوژی وچهار نفر از متخصصین داخلی ویزیت و درمان بیماران را بر عهده دارند که این پزشکان عبارتند از: دکتر ادگی، دکتر جغتایی، دکتر رضایی ، دکترشیردلی . لازم به ذکر است پزشک مقیم بخش در شیفت صبح آقای دکتر درودی نیز همه روزه در بخش حضور داشته و امور درمانی بیماران را پیگیری می نمایند.