تقویم روز
امروز دوشنبه 30 فروردين ماه 1400 ساعت 09:54 ق ظ

بخشICU

امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

معرفی بخش مراقبت های ویژه (ICU):

بخشي است که بد حال ترين بيماران ،بوسيله لايق ترين پرستاران (پزشکان و پرسنل ديگر)، تحت بهترين شرايط و جديدترين و مجهز ترين وسايل در دسترس، تحت مراقبت و معالجه قرار مي گيرند.بطور کلي مراقبت و نظارت در بخشICU بطور مداوم و دقيق انجام مي شود.استفاده از روش هاي جديد جراحي و معالجه بدون وجود بخش ICU کامل نيست.

بيماراني که بسيار بدحال هستند و در وضعيت وخيم و بحراني قرار دارند وقادر به انجام هيچگونه مراقبتي از خود نيستند و درضمن سيستم هاي حياتي بدن آنها مختل مي باشد در بخش ICU بستري مي شوند.

محل قرارگیری :

بخش ای سی یو جنرال بیمارستان حکیم در طبقه اول ساختمان اصلی بیمارستان و روبروی اتاق عمل قرار دارد.

رئیس بخش:خانم دکتر اعظمی(متخصص داخلی)

سرپرستار بخش:آقای معتمدی

تلفن:42638001_داخلی 290،291

تعداد تخت وتجهیزات :

تعداد تخت موجود در اين بخش5عدد مي باشد که 4 تخت عمومي ويک تخت ايزوله مي باشد و اتاق ها بوسيله ديواره شيشه اي از يکديگر مجزا مي گردند.هر اتاق شامل تخت سه شکن کنترلی به همراه تشک مواج ،اکسیژن سانترال ،ساکشن سانترال ،مانیتورینگ و.... می باشد.

باتوجه به اينکه بيمارستان حکيم سانتر زنان مي باشد و همچنین اهميت بيماران زنان و جهاني بودن آمار مرگ و مير مادران باردار هميشه يک تخت stand byدر بخش ICU جهت اين بيماران موجود مي باشد.

تجهیزات بخش شامل:

دستگاه ونتیلاتور(DRAGER-VELA-BENNET-MEDECNET)

دستگاه سرنگ پمپ (B BRAUN-MEDI JECT-JMS)

دستگاه پمپ انفوزیون(B BRAUN-TOP-JMS)

دستگاه الکتروشوک(LIFEPAC20e-BEXEN)

مانیتورینگ سانترال SAADAT B9))

دستگاه دیالیز(Fresenius)

فرآیند ها:

پذیرش بیمار:

بیماران این بخش عموما از بخش اورژانس و داخلی وبه تعداد کمتری از سایر بخش ها در ای سی یو پذیرش می شوند.بیماردر بدو پذیرش بلافاصله روی تخت وتحت مانیتورینگ قلبی تنفسی قرار میگیرند وتوسط پرستار از لحاظ هوشیاری، زخم بستر و سایر مشکلات بررسی  مشود و در اولین فرصت به پزشک معالج اطلاع داده می شود.

انديکاسيون هاي بستري در اين بخش به شرح زير مي باشد:
بيماران داخلي شامل:COPD،ARDS،پنوموني،DKAو...
بيماران اعصاب شامل:‍CVA،گيلن باره،مياستني گراو و...
بيماران اطفال که به هر دليلي (بيماري ريوي،DKA،مننژيت...)نياز به تخت ICU داشته باشد.
بيماران عفوني شامل:سپسيس،مننژيت،تب هاي مقاوم به درمان و...
بيماران زنان شامل:پره اکلامپسي،سندرومHELLP،هيسترکتومي و...

پزشک مقیم داخلی  وبیهوشی بصورت 24 ساعته در بیمارستان حضور دارد ودر صورت نیاز در اسرع وقت بیماران را ویزیت می نمایند.

اقدامات پاراکلینیک:

با توجه به خطرات احتمالی حین جابجایی بیماران،در این بخش گرافی،اکو کاردیوگرافی بصورت پرتابل قابل انجام است.

ضمنا یکی از اتاق های بیماران مجهز به دستگاه دیالیز است و در مواقع نیاز دیالیز در بخش و بدون جابجایی بیماران قابل انجام است.

کنترل عفونت:

با توجه به اهمیت کنترل عفونت در ورودی بخش و راهرو وتمامی اتاق بیماران محلول ضدعفونی گذاشته شده است و خوشبختانه با توجه به جدا بودن کامل اتاق بیماران از یکدیگر ریسک انتقال عفونت به حداقل رسیده است. پس از ترخیص یا انتقال بیمار از بخش پس از نظافت وشستشوی تخت واتاق ،توسط دستگاه نوکو اسپری ضد عفونی انجام میگردد.

کادر درمانی:

ویزیت روزانه بیماران هر روز صبح توسط پزشک معالج انجام میگیرد ودر صورت نیاز به مشاوره سایر متخصصین و یا فوق تخصص پس از اطلا ع به پزشک مربوطه قابل انجام است.

اکثر پرسنل بخش ای سی یو جز با سابقه ترین و مجرب ترین پرسنل بیمارستان هستند که حداقل سابقه 10 سال کار در بخش ویژه را دارند.

راهنمای همراهیان محترم:

از آن جا که در بخش ای سی یو به همراهی نیاز نیست در بدو پذیرش بیمار از همراهی  اطلاعات لازم مانند آدرس وشماره تماس گرفته می شود تا در صورت انتقال به بخش یا سایر موارداطلاع رسانی گردد .همچنین  در صورت داشتن زیور آلات و...تحویل خانواده بیمار میگردد.

با توجه به اینکه در برخی موارد جهت بیمار نیاز به اقدامات تهاجمی مانند گذاشتن چست تیوب،تراکئوستومی و قرار دادن کاتتر ورید مرکزی و... توسط جراح می باشد قبل از انجام این اعمال با همراهی  جهت اخذ رضایت تماس گرفته می شود.

با توجه به اهمیت کنترل عفونت، ملاقات حضوری در ای سی یو ممنوع است وملاقات از مانیتور جلوی بخش بین ساعت 3-3:30 انجام می شود.و در صورت مناسب بودن شرایط بخش پس از اتمام ساعت ملاقات به یک نفر از همراهیان اجازه ملاقات حضوری در بخش داده می شود.

با توجه به حساسیت دستگاه ها همراهیان محترم باید از آوردن گوشی موبایل به بخش خودداری کنند و نیز قبل از ورود به داخل بخش گان وپاپوش بپوشند.

با توجه به اینکه تغذیه بیماران با پودر کامل تغذیه انجام می شود نیازی به آوردن مواد غذایی نیست.

در صورت داشتن سوال از وضعیت بیمار و.... همراهیان محترم می توانند با شماره مستقیم ای سی یو 42621411 تماس بگیرند.